Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Abilympiáda


Abilympiáda

celostátní soutěžní přehlídka osob se zdravotním postižením, patří od roku 1992 k nejvýznamnějším aktivitám České abilympijské asociace. Disciplíny pracovního i volnočasového charakteru s pevně stanovenými pravidly – namátkou fotografování, malování na kameny, cukrářství, počítačová editace textu nebo košíkářství – dávají vozíčkářům, nevidomým, neslyšícím i soutěžícím s jiným zdravotním handicapem jedinečnou příležitost potvrdit, že se svými schopnostmi a dovednostmi nikterak nezaostávají za zdravou populací.

V roce 2019 měl premiéru AbiFest, široce pojatý festival zážitků a boření bariér s odbornými i „všelidovými“ aktivitami pro dospělé i dětské návštěvníky, abilympiádě v něm pochopitelně náleží nezastupitelné postavení. Obě akce, které pravidelně zaštiťují nejen vrcholní a regionální politici, se objevují také v přehledu významných sportovních, kulturních a dalších akcí kraje i města.

Vzhledem k charakteru akce organizátoři jako dějiště vybírají bezbariérové objekty. Do roku 1999 to byl školní areál v Černé za Bory, sídlo Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. www.upce.cz www.szs-pardubice.cz

Od roku 2001 se po dobu pěti let abilympionici scházeli v Salesiánském středisku mládeže www.pardubice.sdb.cz/

Multifunkční hala (zimní stadion) v centru města arena.rfpardubice.cz poskytuje prostory počínaje rokem 2006.

Nejlepší soutěžící z nejlepších mohou naši republiku dokonce reprezentovat na mezinárodních abilympiádách. www.jeed.or.jp/english
Konají se přitom jak ve státech jihovýchodní Asie, kde abilympijské hnutí vzniklo v roce 1972 v Japonsku, tak v jiných částech světa; pátý ročník se uskutečnil v roce 2000 v Praze.

Slovo „abilympiáda“ je vytvořeno z anglických slov „olympics of abilities“ neboli „olympiáda schopností“.

Zdroj: Miloš Kajzrlík

Zručnost a logické uvažování v soutěžních disciplínách dokazují vzniklé výtvory/výrobky. Doprovodný program svou rozmanitostí každoročně láká velké i malé diváky.
Dvacetileté trvání abilympiády připomněla v roce 2012 vzpomínková brožura

      
Viz také:

      Česká abilympijská asociace

      Centrum Kosatec

      Zážitkový seminář


Předchozí heslo:

Následující heslo: Administrativní budovy


Diskuse k článku: Abilympiáda


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Abilympiáda


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014