Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Doprava > Balony v Pardubicích


Balony v Pardubicích

V roce 1783 vzlétly ve Francii první balony a v krátké době pak byly vypouštěny i v dalších evropských zemích, v únoru 1784 také v Praze. Od konce 18. století Evropou putovali vzduchoplavci z povolání a vzlétali před diváctvem. Zpočátku plnili své balony vodíkem připravovaným na místě, později často využívali svítiplyn. Asi od roku 1880 byly v českých zemích při různých slanostech často pouštěny menší balony bez posádky, zpravidla plněné ohřátým vzduchem. Po roce 1909 ovšem zájem o menší balonky víceméně vymizel.
Pardubice byly příliš malé, aby pro zmíněné vzduchoplavce byly zajímavé. Navíc město nemělo plynárnu, a tak tu vzlet plynových balonů nebyl možný. V Pardubicích je zaznamenáno pouze vypouštění menších balonků. Je dobře možné, že ne všechny takové události byly zachyceny v dochovaných dokumentech, především v periodickém tisku.

K prvnímu zaznamenanému vypuštění několika balonků došlo v Pardubicích při sokolské slavnosti, konané 16. srpna 1885. Balonky obstaral pan Jelínek. O šest let později Pardubice poprvé spatřily velký balon. Dne 13. srpna 1891 přistál u Pardubiček balon Victor Hugo, který vzlétl ze Zemské jubilejní výstavy v Praze. V jeho koši byli francouzští vzduchoplavci Louis Godard a Edouard Surcouf, spolu s nimi cestoval npor. hrabě Coudenhove. Dne 30. srpna téhož roku 1891 konal pardubický klub cyklistů závody. Po jejich skončení měl pražský pyrotechnik Bohumil Hájek vypustit balon bez posádky; vypuštění není dobovými doklady potvrzeno.

V září roku 1893 v Pardubicích účinkoval artista a provazochodec Josef Strohschneider. Ten chtěl, mimo cirkusová představení, uspořádat vzlet horkovzdušného balonu. Zda k tomu došlo, není doloženo. O rok později, 2. září 1894, se na Olšinkách konala národní slavnost. V programu byly zařazeny jakési „výzkumy z oboru aeronautiky“, zřejmě mělo jít o vypouštění menších balonů naplněných ohřátým vzduchem.

S dalšími balonky se setkáváme až za velké Východočeské výstavy v roce 1903. Okolo 10. srpna bylo vypuštěno několik pouťových balonků, snad plněných vodíkem, k nimž byly přivěšeny pohlednice se zpáteční pardubickou adresou. Některé dolétly daleko: do Innsbruku, Pasova a do Lublaně. Dne 6. září se na výstavě konal dětský den, při němž měly být vypuštěny balonky, snad papírové plněné ohřátým vzduchem. Další vypuštění podobného balonu máme doloženo 6. července 1907, kdy se na Olšinkách konal dětský den.

Dne 16. září 1908 odpoledne přistál blízko Pardubic německý balon Würtemberg, který předešlého dne vzlétl ve Stuttgartu.Zdroj: Pavel Sviták


Předchozí heslo: Kalva Jaroslav a pardubická aviatika

Následující heslo: Jarolímek Antonín


Diskuse k článku: Balony v Pardubicích


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Balony v Pardubicích


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014