Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Barthell Vincenc


Barthell Vincenc

Vincenc (Čeněk) Barthell byl druhým mimopardubickým aviatikem, který se v Pardubicích učil létat. Narodil se 19. března 1868 v Třeboni. Jeho otec byl povoláním mydlář a syn se mydlařině vyučil. Po roce 1888 závodil na bicyklu a jako závodník se objevil také v Pardubicích. Okolo roku 1895 měl v Třeboni obchod s jízdními koly a sportovními potřebami. 10. září 1898 se v Písku oženil s Annou Matznerovou, dcerou profesora tamní reálky, narozenou 1877.

Asi 1909 V. Barthell obrátil svou pozornost k letectví. V srpnu 1910 zakoupil ve Frankfurtu n. M. letadlo Blériot XI, které se okolo 15. září dostalo do Pardubic. Od 12. října 1910 se v Pardubicích pokoušel létat; nebyl přímým žákem Ing. Kašpara. Jeho letové pokusy byly občas provázeny drobnými nehodami. Ještě dříve, než poprvé vzlétl, prohlašoval, že bude pořádat veřejné letecké produkce, žádnou neuskutečnil. Okázalým vystupováním a četnými dluhy v Pardubicích sympatie nezískal. Na jaře 1911 dlouho opravoval letadlo a téměř nelétal. Když se v dubnu 1911 rodilo Aviatické družstvo v Pardubicích, podal přihlášku, v tajném hlasování členů byl však téměř jednomyslně odmítnut. K 30. červnu 1911 dostal výpověď z pardubického hangáru. Odešel do Hradce Králové, tam však vůbec nelétal. Ke konci roku 1911 nabídl své služby letce turecké armádě pro válku s Itálií v severní Africe (Tripolsko). Mnohé publikace popisují jeho cestu s letadlem na válčiště, ve skutečnosti turecké pohraniční úřady Barthella do země nepustily a válečným letcem nebyl.

V roce 1912 V. Barthell nějaký čas pracoval ve Vídni v letecké továrně Lohner, pak neúspěšně hledal uplatnění v letectví v Německu. Koncem roku 1913 se spojil s Janem Obešlem a německým letcem Heinrichem Billem a od letce Jana Čermáka získali letadlo Libelle. S ním se pak začátkem léta 1914 objevili v Plzni. H. Bill tam uskutečnil několik letů, Bathell patrně vůbec nevzlétl. Později líčil své zážitky letce rakousko-uherského letectva ve válečných létech 1914 až 1918, ve skutečnosti se za války živil ve Vídni jako řidič automobilu u několika firem. Ani po válce se v letectví neuplatnil. Zemřel v nuzných poměrech 13. prosince 1944 v Blatné.


Zdroj: Pavel Sviták


Předchozí heslo: Mládek Ferdinand, PhDr

Následující heslo: Heyne Tadeusz


Diskuse k článku: Barthell Vincenc


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Barthell Vincenc


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014