Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Beneš Ctirad, ing.


Beneš Ctirad, ing.

narozen 18.6.1927 v Praze, byl synem legionáře Ing Ladislava Beneše, po válce plukovníka Vojenského zeměpisného ústavu. Po r.1939 rodina přišla do Pardubic. Jeho osudem se stalo pardubické muzeum, kam přišel již jako student gymnázia koncem války. Stal se členem dobrovoného aktivu Muzejního spolku. Po získání titulu inženýra si doplnil své vzdělání studiem historie na KU. Pracoval jako dobrovolník do r.1952. Poté když muzeum bylo postátněno a po-jmenováno Východočeské se od r.1960 stal profesionálním muzejníkem. Od počátku byl správcem sbírky zbraní. Sbírku evidenčně zpracoval, utřídil a usilovně rozšiřoval. Bylo co nakupovat, řada malých muzeí se toho pro ně problematického materiálu zbavovala.

Když do muzea přišel, počet zbraní ve sbírce nepřevyšoval 500, při jeho odchodu do důchodu r.1987 mnoho nechybělo do 2000. Jeho zásluhou se sbírka stala jednou z nejkvalitnějších v ČR a naše muzeum, původně jediné v ČSR, se stalo členem mezinárodní organizace „Svazu muzeí a vojenské historie (IAMAM), kde ji Ing. Beneš zastupoval.

V době jeho příchodu do muzea byl tomto oboru minimum literatury, věnoval se tedy i odborné publistice, uveřejnil množství článků a vydal řadu publikací, několik brožur s jeho kresbami vydalo i muzeum. Byl také sportovním střelcem, vynikajícím modelářem, zejména stavitelem modelů válečných lodí.

Od studentských let hrál tenis a stal vášnivým motocyklistou.

Byl od 1.3.1976 členem KPP a články přispíval i do Zpráv KPP.

Zemřel 6.3.2007 v Pardubicích.
      
Viz také:

      Beneš Ladislav, Plk.Ing.dr.


Předchozí heslo: Bělský Jiří

Následující heslo: Beneš Ladislav, Plk.Ing.dr.


Diskuse k článku: Beneš Ctirad, ing.


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Beneš Ctirad, ing.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014