Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Magistrát


Magistrát

R.1790 došlo k zásadní změně ve správě města. Konšelské zřízení zrušeno, v obecní správě zvýrazněn živel byrokratický (profesionální), zřízen magistrát vedený doživotním purkmistrem, který musel být zkoušený právník. Vedle něho zasedali dva zkoušení magistrátní radové, prověření co do znalostí soudní a politické agendy u apelačního soudu a gubernia. Ti tvořili rozhodující složku obecního zřízení. Dva občanští nezkoušení magistrátní radové měli jen poradní hlas. Purkmistra a rady volilo 12 volitelů , pověřených občanstvem. Na volbu dohlížel panský úředník. Zvolené osoby schvalovalo gubernium. Místo dřívějších obecních starších volilo těch 12 volitelů ještě tří, později 5, městských reprezentantů. Pro Pardubice byl vydán příkaz k ustavení magistrátu 19.1.1790. První zvolený magistrát uveden do úřadu 26.9.1791. Prvním královským purkmistrem byl právník neboli syndikus František Kablík, posledním František Benešovský. Po r.1848 17.3.1849 narychlo vyhlášen obecní status, dle kterého se měly konat volby do městského výboru. V mezidobí spravovalo obec tzv.collegium zvolené občany 2.dubna. Od toho upouštěno
všeobecným hlasování voleno dvanáctičlenné collegium a do jeho čela teprve 3.2.1850 zvolen právník Peregrin Kulhavý, v hodnosti pa.purkmistra. Bez dalších voleb vytrval do r.1861. Nový sbor se úporně snažil odstranit z radnice německo-byrokratický magistrát.

Od r.1990 máme opět magistrát, ale v jeho čele je primátor. Radnice, postavená r.1894 pro tehdy údajně byrokraticky rozbujelý městský úřad, mu kupodivu dnes nestačí, je rozptýlen na dalších čtyřech místech.

Zdroj: Dr.Pavel Thein
      
Viz také:

      Jednotný národní výbor - JNV

      Národní výbory

      Obecní statut

      Okresní zastupitelstvo

      Správa města


Předchozí heslo: Macanova ulice

Následující heslo: Magnet


Diskuse k článku: Magistrát


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Magistrát


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014