Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Ornitoptera


Ornitoptera

je letadlo s mávavými křídly, které se tak pokouší napodobit ptačí let. -takto se pokoušeli řešit otázku lidského letu naivní experimentátoři, kteří zpravidla nepostřehli složitost pohybů ptačího křídla. To se nepohybuje jen nahoru a dolů, ale současně kupředu a nazad a přitom neustále mění úhel náběhu vůči vzdušnému proudu. Navíc síla lidských svalů k pohonu křídel o takové velikosti, aby byla schopna unést tíhu člověka, nepostačuje.

Z pardubických rodáků se touto cestou pokusil jít Artur baron Kraus. Vznik letadla bývá kladen do Pardubic asi do let 1891 až 1897. Ve skutečnosti letadlo vzniklo před rokem 1890 za Krausova pobytu na statku v Březovicích, jehož byl nájemcem. Vzorem pro konstrukční řešení bylo patrně letadlo Vídeňana Jakoba Degena z rou 1808. Tak jako všechna takováto letadla nebylo ani Krausovo letadlo schopné letu.

Ornitoptéru se asi od 60. let 20. století pokoušel postavit pardubický mechanik Josef Jirásek. Byla řešena jako jízdní kolo, u něhož byl nožní pohon přenášen nejen na zadní kolo, ale pomocí důmyslných převodů též na mávavé perutě. Vynálezce však zemřel (v r. 1978), aniž by přístroj dokončil. Základ letadla, bicykl a převodový mechanismus perutí, předala vdova 23. 12 1980 do sbírek Leteckého muzea ve Kbelích. Je nepochybné, že ani Jiráskovo letadlo by nepřineslo úspěch.


Zdroj: Josef Schletter, Pavel Sviták


Předchozí heslo: Ornitologie

Následující heslo: Ortenova ulice


Diskuse k článku: Ornitoptera


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Ornitoptera


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014