Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Sbor československé církve evangelické - evangelíci


Sbor československé církve evangelické - evangelíci

Počátky sboru sahají do posledních desetiletí předminulého a prvních desetiletí minulého století. Pardubice položené na důležité železniční trati se staly významným průmyslovým střediskem a přitahovaly ve větší míře i evangelíky z mnohých venkovních sborů východních Čech.
Proto se vznikl roku 1892 Spolek pro postavení chrámu Páně. Ten byl postaven roku 1897. Od roku 1903 existoval zde filiální sbor reformované církve. I když po dvě desetiletí sbor neměl svého faráře, měl Nedělní školu, biblické hodiny, dokonce pěvecký sbor, Sdružení paní a dívek, a do počátku 1. světové války splatil dokonce své dluhy. Samostatný sbor v Pardubicích byl vytvořen v roce 1920 a prvním farářem byl zvolen Pavel Havelka.
Po roce 1945 sborový život poznamenaný druhou světovou válkou obnovil br. F.M. Dobiáš. Jeho nástupcem se stal br.far Smolík (r.1949), jemuž postupně pomáhali vikáři Miroslav Brož, Jan Šimsa a Jiří Doležal, který zde byl od roku 1962 farářem. K pardubickému sboru tehdy patřily kazatelské stanice Rosice nad Labem a Sezemice.
Sbor má vlastní faru s velkou sborovou místností, byt faráře ve stejné budově a ještě jeden byt pro sborovou sestru. Od roku 1983 se stal farářem Jaroslav Nečas a po jeho odchodu v roce 1997 si sbor zvolil za faráře Jeana N. Fella ze Švýcarska. Od roku 2005 je zde farářem Daniel Ženatý.

Zdroj: http://pardubice.evangnet.cz/
      
Viz také:

      Evangelíci

      Evangelický kostel

      Církve

      Dobiáš Josef

      Doležal Jiří


Předchozí heslo: Sbor československé církve husické - Husův sbor

Následující heslo: Sbor dobrovolných hasičů


Diskuse k článku: Sbor československé církve evangelické - evangelíci


Napsal(a): Bez názvu   |   2017-04-28 14:29:25   |   @
Správný název je Českobratrská církev evangelická. Není to československáNapsat příspěvek k článku: Sbor československé církve evangelické - evangelíci


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014