Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Ústav pro výzkum radiotechniky - ÚVR


Ústav pro výzkum radiotechniky - ÚVR

původně VVZ Opočinek. Jeho počátky sahaly do doby II.svět.války. V tehdejší Telegrafii byla potlačena civilní výroba, rozhlasu, radií a p. Radiotechnické vývojové odd.ztratilo program. Prozíravě pověřeno vývojem elektronických měřících přístrojů pro vybavení závodu. Při tom koncem války nízkofrekvenční laboratoř rozpracovala soustavu panelových ústředen a zesilovačů pro místní rozhlasy, nové reproduktory a mikrofony. Připraven střední rozhlasový přijímač „Liberátor“ a malý superhet. Po vzniku celostátního n.p.Tesla byl v jeho rámci pardubický vývoj nejkonsolidovanější a nejproduktivnější. Kromě tradičních oborů se otevřela možnost začít pracovat v nových oblastech radiotechniky: televize, radiolokace, směrové spoje, lékařská elektronika, infratechnika. Již r.1947 bylo jasné, že uvnitř závodu (dnes stará Tesla u nemocnice) nebude místo. Na jaře r.1948 se naskytla možnost získat objekt bývalé konzervárny Kokešov-Opočínek. Investičné útvar Tesly rychle vypracoval projet na adaptaci a výstavbu nové budovy. V dubnu začaly dobrovolné brigády na bourání staré chladírny a adaptačních pracích. Ke stěhování došlo 15.8.1950, to je datum vzniku ÚVR Opočínek. Přišlo sem asi 75 techniků a dělníků jen s nejnutnějším vybavením, s velkými plány a úkoly. Pracoviště 1.1.1951 převzal n.p.Tesla Elektronik jako Výzkumný a vývojový závod č.6. Koncem r.1951 došlo k reorganizace, n.p.Tesla Elektronic zrušen, ze závodu Opočínek zřízen Ústav pro výzkum radiotechniky.
- Říjen 1962, dle tisku tehdy ještě VVZ Opočinek vyrobil letištní zabezpečovací soustavu, kterou do konce roku bylo vybaveno jedno naše letiště, které bylo tajné. Vyhlášeno: „Naše radiolokátory ve službách čs.aerolinií“. Ústav již tehdy dosahoval světové úrovně.
- V březnu 1985 ve ÚVR zavedeno přesné lité odlitků centimetrové techniky, jediné v ČSSR přinášející značné úspory deviz
- 23.9.1987 radiolokátor RP-5G pardubické Tesly, vyvinutý ÚVR, oceněn na Mezinárodním brněnském veletrhu Zlatou medailí.
- 22.12.1987 Tesla Pardubice vyrobila stý přesný přistávací radiolokátor RP-4G, do konce roku vyrobila jeden nad plán.
- 17.11.1987 ohlášen vynález zařízení na stoprocentní automatickou kontrolu všech technologických operací při výrobě kabeláže vyvinutý v ÚVR.
- Vyvinut unikátní, světoznámý radiolokátor TAMARA, jeho výrobu zavedla Tesla Zámeček, bohužel po r.1990 pro nezajištění odbytu zanikla, zanikl i VÚR.


Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Tesla Pardubice

      Radary - radiolokátory


Předchozí heslo: Urxova ulice

Následující heslo: Ústí


Diskuse k článku: Ústav pro výzkum radiotechniky - ÚVR


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Ústav pro výzkum radiotechniky - ÚVR


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014