Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Aleš Mikoláš


Aleš Mikoláš

Narozen 18.11.1852, český malíř a ilustrátor. Vytvořil četné kartony, řadu předloh pro výzdobu pardubických budov. Zemřel 10.7.1913.
Navštěvoval často Pardubice, kde byl hostem arch. Boži Dvořáka. V ulici U Kamenné vily stojí mohutný Alšův dub, který prý po roce 1900 Aleš zasadil. Pardubice zdobí řada jeho děl:
- Neznámější je plastika osazená roku 1903 na Zelené bráně od sochaře B.Vlčka. Podle Alšovy barevné předlohy zobrazuje pověst o vzniku znaku města Pardubic.
- Na zadním traktu radnice jsou čtyři sgrafita, podle jeho první předlohy vytvořená malířem Karlem Raškem. Znázorňují Hudbu, Recitaci, Tanec a Dvornost neb Kultus města Pardubice.
Tři díla podle jeho návrhů najdeme v chrámu sv.Bartoloměje: nad vchodem předsíně přistavěné k chrámu dle projektu B. Dvořáka roku 1912 jsou mozaiky znázorňující české světce sv.Ludmilu, sv.Václava a sv.Prokopa. V předsíni na severní straně je velká nástěnná Alšova malba „Betlém“, kterou provedl A.Häusler. V levé chrámové lodi je malé eliptické okno s Alšovým typickým obra-zem P. Marie.
- Dle Alšova návrhu je i obraz „Klanění tří králů“ v kostele Zvěstování Panny Marie, který vytvořil malíř J.Bosáček
- Malíř J.Urban dle Alšova návrhu zhotovil fresky v ambitu pardubického Kostelíčka znázorňující sv.Cyrila a sv.Metoděje, bohužel v důsledku vlhkosti jsou ve zbědovaném stavu.
- Na Štolbově domě čp.587 ve Smilově ulici jsou na průčelí dvou věžiček dle Alše provedeny postavy Diviše Bořka z Miletínka a Viléma z Pardubic.
S arch.Dvořádem se M.Aleš se účastnil i schůzek kruhu významných pardubických patriotů, kteří se peticí až k císařskému dvoru postavili proti návrhu na zbourání Zelené brány a také účinně přispěli k záchraně Kunětické hory. Za to namaloval obraz „Kunětičtí hejtmani“ na němž jako hejt-many zobrazil účastníky těch záslužných zasedání. Bohužel osud toho obrazu je dnes neznámý. V Pardubicích ho připomíná Alešova ulice v severní části Rosice za nádražím.


Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Alšův dub


Předchozí heslo: Agropa

Následující heslo: Ambity


Diskuse k článku: Aleš Mikoláš


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Aleš Mikoláš


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014