Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bareš Arnošt


Bareš Arnošt

narozen 23.12.1898 v Sezemicích. Od r.1922 profesor na pardubické reálce. Poté poslušen svého rozevlátého ducha se věnoval žurnalistice a literatuře. R.1934 se stal přidělencem tiskového odboru předsednictva ministerské rady, radou předsednictva ministerské rady vlády, pak šéfredaktorem politického zpravodajství ČTK. S dr.Masaříkem a Lisickým byl r.1938 členem doprovodu dr.Masného, velvyslance v Berlíně, na jednání v Mnichově, kde byl dr.Masný jen pozorovatelem.

Dne 12.9.1939 byl s druhy z ČTK, s nimiž se podílel na ilegální činnosti, zatčen. Jen opatrnost, že nechoval žádné ilegální materiály ho zachránila před popravou. Vrátil se až v květnu 1945.

R.1946 byl vyslán na pařížskou mírové konferenci, od r.1947 byl jmenován pracovník OSN v informačním odboru. Když OSN zřídila v Praze, Panské ulici, svůj úřad stal se ředitelem informačního ústředí s diplomatickým posláním. R.1961 odešel do důchodu. Vedle své práce se zajímal o osobnost M.Štefánika, o němž vydal drobné spisy.

Redigoval „Štefanikův Memoriál“ a pardubické tisky. Byl vynikajícím překladatel z francouzštiny. Po r.1945 spolupracoval s Klubem přátel Velkých Pardubic ve prospěch Pardubic.

Po r.1965 se stal spoluzakladatelem pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka. Zemřel 10.5.1974 v Praze.

Zdroj: Karel Gottwald


Předchozí heslo: Bankovní dům Ota Resch

Následující heslo: Bartoník Radoslav


Diskuse k článku: Bareš Arnošt


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bareš Arnošt


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014