Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bartoš Vladimír, MUDr., prof.,DrSc.


Bartoš Vladimír, MUDr., prof.,DrSc.

Narodil se 20.5.1929 v Pardubicích, chodil do obecné školy v Pardubicích U kostelíčka, vystudoval pardubické reálné gymnázium.

V mládí byl výborným tenis-tou, účastnil se pardubické Juniorky. Díky svému otci, organizátorovi a zpěvákovi pardubické Lido-vé opery získal vztah k vážné hudbě. Studoval lékařskou fakultu KU v Hradci Králové, po promoci nastoupil v nemocnici v Karlových Varech. R.1956 přešel na I.interní kliniku v Hradci Králové,specializoval se na pankreatologii, hematologii, nefrologii, priority světové mediciny. Dojížděl z Pardubic, kde se dále věnoval svým koníčkům tenisu i hudbě. R.1966 získal titul docenta.

R.1972 ode-šel do Institutu klinické a experimentální medicíny-IKEM v Praze. Zde se věnoval experimentálnímu programu transplantace slinivky břišní. R.1983 se tato transplantace pod jeho vedením poprvé v ČSR uskutečnila. Zato byl r.1989 oceněn Státní cenou. Po r.1989 se stal přednostou centra diabe-tologie. R.1991 byl jmenován profesorem, přednášel na LF KU v Praze, i v cizině, Evropě i v USA a Kanadě.

Byl čestným členem řady vědeckých společností, v l.1992-2001 byl předsedou vědecké rady IKEM. Ač pracoval v Praze stále navštěvoval Pardubice, zajímal se o veškeré pardubické dění a účastnil se „rady starších“ před lékárnou na tř.Míru. Kolegové i přátelé o něm mluvili jako o vzoru gentlemana a vtipném glosátorovi událostí. K 80tinám byl prezidentem republiky 28.10.2009 vyznamenán řádem „Za zásluhy II.stupně“.

Zemřel 21.2.2013 v Pardubicích.


Předchozí heslo: Bartoš František

Následující heslo: Bartošová Antonie


Diskuse k článku: Bartoš Vladimír, MUDr., prof.,DrSc.


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bartoš Vladimír, MUDr., prof.,DrSc.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014