Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bartošová Antonie


Bartošová Antonie

rozená Kuželova, narodila se 24.3.1896 v rodině vídeňských Čech. Po r.1918 se s manželem a synem přestěhovali do Sezemic. Po rozvodu žila se synem por.Alfredem Bartošem v Pardubicích, Pernerově ulici čp.274. Za okupace se podílela se i na jeho odbojové činnosti. Na jaře 1942 jela s tajným poslání do Vídně. Propustku prý získal její podnájemník Ferdinand Chára přes gestapáka, kterému šil kalhoty, šil i pro parašutisty. Propustku získala pod záminkou návštěvy své sestry Anny Vogtové ve Vídni. Při návratu ji byl vykraden kufr, to vyvolalo podezření, že byla sledována. Po návratu se do sebe uzavřela, nevycházela, stávala u okna a trnula hrůzou, když viděla některého z gestapáků, které poznala při výsleších pro útěk syna do zahraničí. O tom, že se r.1941 se vrátil nevěděli. Byla zatčena 20.6. a 2.7.1942 zastřelena na popravišti u pardubického Zámečku.


Předchozí heslo: Bartoš Vladimír, MUDr., prof.,DrSc.

Následující heslo: Bartůšek Josef


Diskuse k článku: Bartošová Antonie


Pravnuk

Napsal(a): Dan   |   2022-06-24 09:57:08   |   danielkaspar@seznam.cz
Dobrý den, jsem také pravnukem Ferdinanda Cháry a také bychom se chtěli dozvědět více podrobností ohledně posledních dní našeho pradědečka.

Pravnuk

Napsal(a): René Chára   |   2021-06-01 21:36:35   |   r.chara@seznam.cz
Dobrý den, jsem pravnuk Ferdinanda Cháry a rád bych se o pradědečkovi dozvěděl víc. Sám mohu nabídnout nějaké zajímavé informace. R. CháraNapsat příspěvek k článku: Bartošová Antonie


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014