Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Borovec Rudolf


Borovec Rudolf

narozen 5.2.1915 v Pardubicích.

Od mládí toužil stát se letcem, vstoupil do pardubického Aeroklubu, kde se naučil létat. Po okupaci r.1939 utekl do Polska a přihlásil se do čs. vojenské jednotky. Ještě před přepadením Polska byl přesunut do Francie, kde byl vycvičen na válečného letce-stihače. Po porážce Francice byl přepraven do Anglie a přidělen k 310.čs.stíhací peruti.

R.1944 na vlastní žádost přešel k 1.čs.armádnímu sboru v SSSR. Byl zařazen k 1.čs.samostatnému stíhacímu pluku přidělenému k 2.sovětské letecké armádě. Odletěl na pomoc Slovenskému národnímu povstání. V bojích prokázal velkou statečnost. Z obklíčeného letiště Tri duby unikl s partyzánskou skupinou na sever. Při přestřelce 9.11.1944 na lesní cestě mezi Železnem a Magurkou u Liptovské Lipči padl, v hodnotí poručíka.

Po osvobození byl povýšen in memoriam na štábního ka-pitána. Jeho tělesné pozůstatky přeneseny do rodinného hrobu v Pardubicích. Zde leží se svým ot-cem Rudolfem Borovcem st., vrchním oficiálem čs.státních drah, který zahynul r.1943 v Osvětimi.


Zdroj: Josef Janiš: Pardubický Slavín


Předchozí heslo: Benedetti Josef

Následující heslo: Bubeník Václav


Diskuse k článku: Borovec Rudolf


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Borovec Rudolf


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014