Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Osvobození


Osvobození

14.10.1918 František Vácha, předák soc.dem.strany v Pardubicích a Vojtěch Cezlér, předák českých socialistů, vyhlásili z balkonu pa.radnice na Penšýnském náměstí zaplněném demonstrujícími Pardubičany Československou republiku. O 10 dní později v Pardubicích ustaven 16tičlenný okresní Národní výbor, jehož 1.zasedání se uskutečnilo 25.10.,na sestavení se dohodly tehdejší pa.strany: soc.demokratická, českých socialistů, agrární a čs.strana státoprávně demokratická.

29.10.1918 v Pa."pohřeb starého Rakouska".

8.5.1945 německý velitel Pa.plukovník Schenk dal pokyn,aby německý starosta Julius Stumpf předal moc pa.Revolučnímu národnímu výboru, který uspořádal 1.zasedání, předsedou zvolen Václav Kvaček, současně ustavující schůze okresního NV, téhož dne se ozval svobodný městský rozhlas.

10.5.1945 do Pardubic dorazila vojska 38.a 60.armády SSSR ze 4.Ukrajinského frontu,kterému velel gen.Andrej I.Jeremenko.

16.5. 1945 v Pa.zastavil zvláštní vlak prezidenta Edvarda Beneše vracejícího se z exilu

1.9. 1945 smuteční pouť na popraviště na Zámečku.


Zdroj: Jiří Paleček

      
Viz také:

      Okupace


Předchozí heslo: Osvětlení

Následující heslo: Ota Resch


Diskuse k článku: Osvobození


Kvaček

Napsal(a): Jiří Kvaček   |   2015-02-02 21:05:05   |   jirikvacek@seznam.cz
Vím že můj děda byl starostou Pardubic ale nevím nic bližšího, táta Miloslav Kvaček mi o něm moc neřekl, nebo jsem nevěnoval pozornost, po nelegálním odchodu do zahraničí Jiřího Kvačka, mého dědu Václava Kvačka vyhodily a zatkly, nevím však kam a za jakých okolností zemřel. Ví někdo něco bližšího? Za ženu měl Nádvorníkovou.Napsat příspěvek k článku: Osvobození


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014