Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Galerie - Východočeská galerie


Galerie - Východočeská galerie

v Pa. vznikl v r.1953 a navazuje na starší tradice obce, městské spořitelny a zárodku městské galerie v městském muzeu, který byl zničen při bombardování Holic německým letectvem. Dnes je galerie umístěna v restaurované části pardubického zámku.

V Pardubicích byla 27.8.1899 zahájena "Východočeská výstava nejpřednějších českých malířů a sochařů", akce, která neměla do té doby na českém venkově obdoby, výstavní komitét na ní shromáždil přes 500 výtvarných prací. Veřejnou obrazárnu otevřel 13.12.1925 Ota Resch, pa. bankéř, ve svém domě v tehdejší Svatojánské ul.(dnes Bratranců Veverkových). Další výstavní síň
upravená podle návrhu arch. K.Řepy z dílny býv. obuvnicke školy otevřena 31.10.1926 v Havlíčkově ul. Za okupace přeměněna opět na soustružnickou dílnu průmyslové školy, na jejím místě pak v přístavbě VŠCHT vznikla aula. Knihkupectví Doležal a spol. umístilo náhradní výstavní síň ve své prodejně na Zeleném (dnes tř. Míru), otevřelo ji 17.10.1943 výstavou pa.ak.malíře Oldřicha Karla. Od května 1943 otevřena Městská obrazárna v pa. zámku, vystavovala 60 obrazů, majetek Městské spořitelny. V adaptovaných hospodářských prostorách pa.zámku byla 28.10.1953 otevřena krajská galerie oddělená od Východočeského muzea, nazvaná Východočeská galerie, po r.1960 se stala okresní galerií.
Svaz výtvarných umělců otevřel před r.1960 v domě čp.90 na tř.Míru prodejní galerii DÍLO. Česká pojišťovna po zahájení provozu v nové budově na konci tř. Míru r.1981 otevřela ve vstupní hale galerii P, kde řadu let vystavovali hlavně mladí pardubičtí malíři i fotografové, vystavovány i obrazy starých Pardubic. Od ledna 1986 výstava „Pardubické pohlednice“, zachycující přeměnu města od počátku století ukázkami z 1,5 tisíce pohlednic ve sbírce VČM. Od 9.9.1987 výstava Pardubice–město sportu na starých pohlednicích ze sbírky K.Pikla a na nových fotografií. Vč.galerie otevřela druhé výstavní prostory v pa.domě U Jonáše. Od 6.2.1978 "Galerii Jaroslava Gruse", národního umělce, pa.rodáka a čestného občana, který ji věnoval část svého díla, ojedinělá galerie žijícího umělce. Když čestným občanem Pardubice byl 20.9.1989 jmenován ak.mal. Ota Janeček, rodák z Pardubiček, měla zde být i Galerie Oty Janečka. K tomu již nedošlo a pro restituci domu U Jonáše zanikala r.1991 i Galerie J.Gruse.
      
Viz také:

      Galerie Gong

      Dům U Jonáše čp. 50

      Galerie Fons

      Východočeská galerie Pardubice - VČG


Předchozí heslo: Galanta

Následující heslo: Galerie Gong


Diskuse k článku: Galerie - Východočeská galerie


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Galerie - Východočeská galerie


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014