Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Frýba Jan JUDr.


Frýba Jan JUDr.

JUDr. JAN FRÝBA se narodil 17. 2. 1881 v Kněžnicích u Jičína. Gymnázium absolvoval ve Slaném, kde žil v rodině své tety, matčiny sestry. Roku 1905 promoval na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Vrátil se do Slaného, kde nastoupil jako koncipient. Určitý Čas pracoval v Benátkách nad Jizerou. Ve Slaném se roku 1912 oženil s dcerou místního lékaře MUDr. Wassermanna. Měl možnost nastoupit do advokátní kanceláře svého bratrance v Praze, ale rozhodl se pro Pardubice, kde nastoupil službu u JUDr. K. Horlivého. Zde také složil advokátské zkoušky a začátkem roku 1913 založil vlastní kancelář, kterou převzal po JUDr. L. Hrušovi (na rohu Jindřišské ulice a třídy Míru, „Na kopečku“.
Přesvědčením národní demokrat byl dr. Frýba v letech 1923-1932 prvním náměstkem starosty Vojtěcha Znojemského, v dalším volebním období se stal jeho nástupcem. Bylo to ovšem již v době bezprostředního ohrožení CSR nacismem. Na Hůrkách byla tehdy postavena nová kasárna. Plaketa Františka Zuzky z roku 1935 připomíná svěcení praporu železničního pluku v Pardubicích, u kterého byl starosta dr. Frýba též přítomen.
Ve funkci starosty prožíval JUDr. Jan Frýba ohrožení samostatnosti ČSR velmi těžce. Po projevu na manifestaci 1. máje 1938 se dostavil první srdeční záchvat. Zdravotní stav mu pak již nedovoloval věnovat se dále ani povinnostem starosty, ani advokacii. Funkci starosty převzal JUDr. Karel Vítek. Okupace našich zemí v březnu 1939, hloubka národního ponížení i další události přivodily další zdravotní krizi. Dr. Jan Frýba zemřel 29. dubna 1939 ve veku 58 let.


Předchozí heslo: Znojemský Vojtěch

Následující heslo: Vítek Karel JUDr.


Diskuse k článku: Frýba Jan JUDr.


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Frýba Jan JUDr.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014