Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Lidová opera Pardubice


Lidová opera Pardubice

Pardubice po osvobození r.1945 požadovaly obnovení opery, která do války byla jednou složkou Divadla sdružených měst východočeských a soustavně zde vystupovala. Požadavek prosazoval i Klub přátel Velkých Pardubic. Iniciativy se ujali členové místních pěveckých sborů Pernštýn, Ludmila a Suk. Založili amatérskou Lidovou operu pracující v rámci Klubu poštovních zaměstnanců Pardubice. Patronát nad souborem převzal pa.rodák, operní pěvec Národního divadla Hanuš Thein, dirigenty byli Jan Douša, Jaroslav Lautner, režisérem a organizačním vedoucím Otakar Bartoš, choreografem Jožka Hamele, výpravu navrhoval Ing.arch Jiří Vopršal scénograf tehdejšího KOD (Krajského oblastního divadla). Již tyto osobnosti dávaly záruku vzniku vysoce hodnotné souboru, s nimž později spolupracovali další profesionální operní pěvci.

20.3.1953 Lidová opera Pardubice slavnostně zahájila činnost představením opery Prodaná nevěsta v pa.Městském divadle,

v lednu 1954 pa tisk oznámil přípravu pa.Lidové opery na celostátní soutěž, 13.6.1954 pa.Lidová opera provedla, na výzvu vesnického spotřebního družstva Jednota Sezemice a s její podporou, představení Prodané nevěsty pod Kunětickou horou, s hosty Marií Podvalovou, Ivo Žítkem a režisérem Hanušem Theinem z ND.
17.6.1955 Lidová opera zaměstnanců spojů Pardubice s orchestrem Lidové opery uvedla Verdiho „Traviatu“, dirigent Jan Douša, režisér Otakar Bartoš, výtvarník arch. Jiří Vopršal.

22.1.1962 pa.Pernštýn oslavil 100 let trvání, na březen s Lidovou operou připravoval premiéru Dvořákovy opery Král a uhlíř.

Pa.Lidová opera zanikla aniž to vyvolalo pozornost.

Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Hudební Pardubice

      Klub poštovních zaměstnanců

      Ludmila

      Opera

      Pardubická opereta

      Pernštýn

      Závodní klub poštovních zaměstnanců


Předchozí heslo: Lido Bio

Následující heslo: Lidová škola umění - LŠU


Diskuse k článku: Lidová opera Pardubice


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Lidová opera Pardubice


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014