Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Bartoň Josef MUDr.


Bartoň Josef MUDr.

Narodil se 25.8.1899 v Morašicích na Chrudimsku. Vystudoval lékařskou fa-kultu Karlovy univerzity v Praze se zaměřením na pediatrii. Jako emeritní asistent dětské kliniky v Praze se pak stal dětským lékařem v Pardubicích. Ve Smilově ulici měl v čp.453 soukromou ordinaci.

Podílel se na založení Masarykovy Ligy proti tuberkulóze v Pardubicích. V květnu 1929 se o-ženil v Kolíně s Emilií Welzovou. Od r.1940 učil též v Ústavu pro porodní asistentky profesora MUDr.Cyrila Gály. Za okupace navázal styk s pardubickým ilegálními odbojovými pracovníky, se skupinou ÚVOD, v níž zastupoval „Petiční výbor Věrni zůstaneme.“( PVVZ).

V lednu 1942 se se-šel s Alfrédem Bartošem, velitelem operace „SILVER A“ vysazeným 29.12.1941 u Poděbrad. V dubnu vyléčil radistu J.Potůčka-Tolara, který se skrýval u Chrbolků v Mněticích, ze zápalu plic. Opatřil také náhradní vysílačku odbojové skupiny ÚVOD, patrně z pardubické Telegrafie, dočasně byla ukryta v jeho ordinaci. V květnu léčil Alfréda Bartoše na prudký kloubový reumatismus.

Za spolupráci s odbojem byl gestapem v sobotu 20.6.1942 zatčen a 2.7.1942 zastřelen na popravišti u pardubického Zámečku.


Předchozí heslo: Vítek Karel JUDr.

Následující heslo: Bartoš Alfréd


Diskuse k článku: Bartoň Josef MUDr.


Vzpomínka mé maminky

Napsal(a): Jana Stránská   |   2020-12-20 14:36:27   |   janapeter@hotmail.com
Moje maminka,Olga Stránská, vzpomínala na MUDr. Bartoně, který byl blízkým přítelem jejího tatínka. Zřejmě spolu chodili do školy. MUDr. Bartoň léčil také její těžce nemocnou maminku.Napsat příspěvek k článku: Bartoň Josef MUDr.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014