Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Městská hromadná doprava - MHD


Městská hromadná doprava - MHD

Osobní hromadná doprava pro Pardubice začíná otevřením železnice r.1845, na kterou navazovaly dostavníkové spoje pardubického podnikatele J.Doskočila do Chrudimi, Čáslavi Náchoda aj., které zastavovaly i v okrajových částech a dnes připojených obcích. Na hlavní trati později vznikly dnešní pardubické zastávky: Nemocnice, Černá za B., Svítkov, Opočinek. První příměstská železniční stanice vznikla r.1859 v Rosicích n.L.na liberecké trati, na té později zastávka Doubravice, dnes Pardubice-Semtín. R.1871 Pardubice získali spojení s Chrudimí, ale přes Rosice, se zastávkou Pardubice-Závodiště. Ty stanice byly hojně využívány pro spojení s městem Pardubice až do 50.let min.stol., kdy vznikl Dopravní podnik města Pardubic-DPMP a zřídil spoje s kratšími intervaly. Mezitím r.1908 vznikly dvě autobusové linky státní pošty, první v Čechách, od starého nádraží do Bohdanče a do Holic, které měly stanici na Bělobranském nám. i jinde na území města. Po městě řídce jezdily od nádraží dostavníky pošty, i místních hoteliérů. V meziválečném období autobusové linky tehdy začleněné do ČSD zhoustly do okolních obcí, kam jezdily i soukromé autobusy. Měly zastávky na pa.předměstích. Opravdovou městskou autobusovou dopravu měly Pardubice po dobu konání 1.Celostátní výstavy tělesní výchovy a sportu r.1931. Na pravidelných linkách v krátkých intervalech jezdily od nádraží vypůjčené autobusy, zastávky byly osvětlené, není známo kde.

Od r.1950 městkou hromadnou dopravu začal provozovat DPMP na dvou autobusových linkách č.l Jesničánky-staré nádraží-zastávka pod nemocnicí, č.2. Svítkov-staré nádraží-Slovany. R.1952 zahájena trolejbusová linka č.3 Pardubice, st.nádraží – Bohdaneč. R.2014 provozovány trolejbusové linky 1, 2, 3, 4, 5, 7, 11, 13, 21, 27 a autobusové 6, 8, 88, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28, noční linky 98 a 99. DPMP zajišťuje pravidelné spojení Pardubic se sousedními
obcemi a městy: L.Bohdaneč, Rybitví, Čepí, Černá u Bohdanče, Pohránov, Srch, St.Hradiště, Brozany, Ráby, Kunětická hora, Němčice, Dříteč, Spojil , Počáply, Sezemice, Veská, Zminné, Úhřetická Lhota, Tuněchody na Chrudimsku, Ostřešany, St.Mateřov. Pomáhá vytvářet Pardubickou aglomeraci.

Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Dopravní podnik města Pardubic

      Doprava

      Trolejbusy


Předchozí heslo: Městská lázeň

Následující heslo: Městská inspekce veřejného pořádku


Diskuse k článku: Městská hromadná doprava - MHD


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Městská hromadná doprava - MHD


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014