Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Osobnosti > Baše Miloslav


Baše Miloslav

narozen 23.3.1887 v Pečkách. Po studiích na sochařské škole v Hořicích vystudoval Akademii výtvarných umění v Krakově u prof. Laszekiho. Za své úspěchy dostal podporu na studij-ní cestu do Florencie.

Tři léta pracoval v Německu, kde vytvořil několik zdařilých portrétů. R.1915 nastoupil na vojnu, na východní frontě byl zajat. V Rusku jako válečný zajatec se zúčastnil soutěže na památník padlých Čechů. Obdržel I.cenu, vytvořil památník v Taganrogu a reliéf na památník v Skobelevě v Turkestanu.

Ze zajetí se vrátil r.1920 do Čech a usadil se v Pardubicích, stal ryze pardubickým sochařem. Vytvořil zde řadu děl: v l.1920-21 domovní znamení na čp.969-973 v Jiráskově ulici, sochařskou výzdobu nad vchodem Obchodní akademie r.1924, pamětní desku Jiljí Vratislava Jahna odhalenou 7.8.1924 na jeho rodném domě čp.6, plastiky na domech čp.53, 55, 62 a 67 v Husově ulici, mezi nimi jednu nazvanou „Tři tanečníci“, reliéfy na domech v Kollarově ulici a na Čechově nábřeží. Je autorem průčelí domu čp.113 v ulici Pod Sklípky s medailonkem numismatika Bedřich Skrbka. Vyhrál soutěž Vč.aeroklubu republiky Čs. v Pardubicích vypsanou 27.3.1936 na klubový odznak a vlajku.

Při opravách Zelené věže byly železnými svorníky zakryty znaky města a jeho někdejších držitelů, které jako obratný restaurátor v opravil. Modeloval návrh na sochu Bedřich Smetany pro Pardubice, která nebyla realizována. Jeho dílem jsou rozkošné polychromované karikaturní sošky pardubický osobností. Asi jeho největším dílem v Pardubicích je sousoší „Chemický průmysl“ z 50.let min.století na nároží budovy býv. Chemoprojektu na rohu Pernerovy ulice a Sukovy třídy.

Zemřel 7.11.1959 v Pardubicích


Předchozí heslo: Bartoš Otakar

Následující heslo: Beutler Miloslav


Diskuse k článku: Baše Miloslav


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Baše Miloslav


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014