Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Železniční zastávky


Železniční zastávky

na území Pardubic byly dvě: Pardubice-zastávka na konci Štrossovy ul., 10.10.1948 předána do užívání nová budova železniční zastávky na severním straně trati na při trolejbusové ročně. Po dokončení nadjezdu a podchodu r.1964 otevřena nová krásní stanice na jižní straně trati. Druhou je zastávka Pardubice-závodiště. Připojením obcí přibyly další stanice, 1964 zastávka Svítkov, r.1975 nádraží Rosice, r.1976 zastávka Semtín, původně Doubravice a zastávka Černá za B., otevřená 1.5.1984, r.1986 zastávka Opočínek.
Novým jízdním řádem od 10.6.2001 změněny názvy: nádraží Pardubice na Pardubice - hlavní nádraží, nádraží Rosice na Pardubice - Rosice nad Labem, zastávka Opočínek na Pardubice - Opočinek, zastávka Svítkov na Pardubice -Svítkov, Pardubice - zastávka na Pardubice - Pardubičky, zastávka Černá za B. na Pardubice - Černá za B., zastávka Semtín na Pardubice - Semtín.
Železniční zastávkou je také stále existující zastávka závodové dopravy v Semtíně nedaleko křížení vlečky se silnicí I/36. Nyní není využívána, ale až do začátku devadesátých let na ní zajížděly osobní vlaky od Chrudimi z Rosického nádraží.
Druhou zastávkou byla zastávka "Telegrafia" fungující zejména ve třicátých letech na vojenské úzkorozchodné trati. Nacházela se v Pardubičkách v místě souběhu úzkorozchodky a běžné trati na Českou Třebovou v úrovni stejnojmenné továrny.


Zdroj: Petr Korbel, Jiří Paleček
      
Viz také:

      Nádraží

      Nádraží Rosice nad Labem


Předchozí heslo: Železniční přejezdy

Následující heslo: Ulice Železničního pluku


Diskuse k článku: Železniční zastávky


Pardubice zastávka vs. Pardubice-Pardubičky

Napsal(a): Tomáš   |   2018-11-25 19:56:56   |   tomasek21.konec@seznam.cz
Dobrý den, sbírám jízdenky vlakové a podařilo se mi najít jízdenku z roku 2004 kde název výdejny je "Pardubice zast.", ale v poli Z je: "Pardubice-Pardubičky" takže se jedná o tutéž zastávku?

Další dvě zastávky

Napsal(a): Petr Korbel   |   2015-03-24 09:19:12   |   pahmic@seznam.cz
První zde neuvedenou železniční zastávkou je stále existující zastávka závodové dopravy v Semtíně nedaleko křížení vlečky se silnicí I/36. Nyní není využívána, ale až do začátku devadesátých let na ní zajížděly osobní vlaky od Chrudimi z Rosického nádraží. Druhou zastávkou byla zastávka "Telegrafia" fungující zejména ve třicátých letech na vojenské úzkorozchodné trati. Nacházela se v Pardubičkách v místě souběhu úzkorozchodky a běžné trati na Českou Třebovou v úrovni stejnojmenné továrny.Napsat příspěvek k článku: Železniční zastávky


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014