Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Bezpalec František


Bezpalec František

narozen r. 1929. Byl prý vyučen zedníkem, ale svého času pracoval jako technik v n.p.PRUMSTAV Pardubice. Byl aktivním zlepšovatelem v oboru, patrně málo úspěšným, pak se pokoušel o četně vynálezy v různých oborech, neúspěšně. Ale tvrdil, že mu mají chodit peníze za patenty z ciziny.

Snad proto odešel do předčasného důchodu a stal se známou pardubickou figurkou.

Ještě v 80.letech s p.V.Metelkou odvážně vyměňoval krytinu na kostele sv.Bartoloměje. Původně byl nájemníkem v býv.Krausově domě čp.62, po privatizaci, ač asi neměl na nájem, se nestal bezdomovcem, ale přebýval ve sklepě od 10 hodin večer do 6 ráno, kdy dům musel opustit.

Jeho domovem se stal veřejný prostor. Protestoval proto proti všem platbám, proč by platil za popelnici, když mu „patří“ všechny ve městě, proč by platil za elektriku, když nevaří, netopí, nesvítí, nemá žádné elektrospotřebiče, proč by platil vodné a stočné, když k vodovodu nemá přístup, myje se v Labi, WC nepotřebuje, chodí „za městské hradby“. Říkával, že od „nich“ (i po pádu starého režimu) nic nechce, s tím aby „oni“ od něm také nic nechtěli.

Přesto se občas nechal hospitalizoval na psychiatrii v pardubické nemocnice, aby se umyl, najedl a v čistém vyspal. Jinak posedával na lavičkách navazoval hovory, i s cizinci, které překvapoval znalostí němčiny, nebo s „inženýry“ u nichž hledal rady ke svým vynálezům. Pokládal se také za spisovatele a umělce.

Neustále si něco kreslil i při mši v kostele. Vlastní speciální technikou vytvořil obraz Beethovenova rodného domu, na něm pracoval tři roky jen venku, vše nosil stál sebou v igelitce. Měl přesně spočítáno, kolik hodin na obraze strá-vil a podle průměrné německé mzdy jeho cenu vyčíslil na 12 000 marek, tj. 420 00,- Kč. Zdravotně chátral, na lavičkách již neposedával, spíše polehával i na trávníku u zvonice. Upadl na nádraží, odvezen do nemocnice, od r.2008 nechodící byl v pardubickém Domově důchodců, kde r.2013 zemřel.
      
Viz také:

      Figurky


Předchozí heslo: Betlémská kaple

Následující heslo: Bohuslav Běžkovec z Běžkovic


Diskuse k článku: Bezpalec František


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Bezpalec František


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014