Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Veverkovi František a Václav


Veverkovi František a Václav

Vynálezci ruchadla bratranci Veverkové žili v Čp. 1 a čp. 1.0 v Rybitví nedaleko Pardubic. FRANTIŠEK VEVERKA (3. 3. 1799-12.. 2. 1849). Byl rolník s technickým talentem, sestrojil si fukar, rozuměl mlýnským strojům a všem ve vsi prý opravoval hodiny. Chtěl sestrojit i nové orební nářadí „na způsob hoblíku". Upravoval tedy tvar i sklon radlice háku, až před rokem 1827 jeho bratranec, kovář VÁCLAV VEVERK A (13. 3, 1796-1849), dal konečně radlici správný tvar. Roku 1827 se již novým ruchadlem oralo v Libčanech, Roku 1832 si chtěl na hospodářské výstavě vynález přisvojit Němec J. Kainz z Choltic. Po prošetření prof. J. Lhotskýrn, iniciovaném ředitelem stěžerského panství Laušmanem, byl za účasti pěti svědků podepsán 27. února 1868 protokol o pravosti vynálezu bratranců Veverkových. Zásluhy v obhajobě primátu veverkovských „vtipohlavcú" (J. V. Rosůlek) měl rovněž bohdanečský básník
J. Langer. Vynález však nepřinesl obětavým a pracovitým venkovanům žádoucí zbohatnutí. František zabředl do bídy, takže prodal rodný grunt a zakoupil se. v Břehách u Přelouče. Zde mu roku 1847 vyhořel dům. Oběma bratrancům zemřely manželky, jež. se shodou okolností obě jmenovaly Magdalena. Václavova žena zemřela roku 1833 v 28 letech po porodu a Františkova manželka roku 1838 v 36 letech na souchotiny. Umíraly jim i děti. Václav se přestěhoval do Bukoviny u Dřítče a tam také zemřel. Je pochován v Dřítči. František je pohřben v Přelouči.
Vynález bratranců Veverkových byl oslaven 7. záři 1883 slavnostním odhalením pomníku od sochaře Josefa Mrachovského v Pardubicích za účasti E Palackého a E L Riegra, a to na Alžbětině třídě, kde je dnes hlavni křižovatka u Dumu služeb. Pomník byl v roce 1958 přemístěn do parku u kostela sv. Jana Křtitele. Jan Neruda konstatoval, že podobný pomník by měl stát na Václavském náměstí v Praze. V roce 1977 byla kovárna Václava Veverky Čp. 190 v Rybitví upravena na památník.


Předchozí heslo: Teplý Jakub

Následující heslo: Perner Jan ing.


Diskuse k článku: Veverkovi František a Václav


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Veverkovi František a Václav


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014