Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Perner Jan ing.


Perner Jan ing.

Vrchním inženýrem dráhy, vedoucí z Olomouce do Prahy, byl ing. JAN PERNER. Narodil se 7. září 1815 v Bratčicích na Čáslavsku jako syn mlynáře. V letech 1822-1827 chodil do základní školy v Potěhách (blízko rodiště). Přičiněním tamějšího kaplana se dostal do Prahy do Týnské hlavní školy. Jeho přáním bylo studovat stavitelství. Roku 1831 začal studovat na pražské polytechnice v Dominikánské ulici (dnešní Husova, naproti kostelu sv. Jiljí), kde byl ředitelem F. J. Gerstner. Po ukončení studií nemohl Jan Perner najít odpovídající místo, uchytil se tedy na trautmansdorfském panství v Jičíně jako aktuár. V roce 1834 odešel s F. A. Gerstnerem (1795 -1840) do Ruska stavět železnici Petěrburg - Carskoje Selo. Dne 20. listopadu 1836 Perner z Ruska odešel pro neshody s Gerstnerem a začal pracovat na stavebním ředitelství ve Lvově. Po čtyřech měsících odešel na Moravu, kde se dal do služeb dráhy. V roce 1841 pracoval na projektu železnice Olomouc-Praha. Od roku 1842 byl zaměstnán na generálním ředitelství státních drah v Praze jako vrchní inženýr.
Dne 20. srpna 1845 byla slavnostně otevřena trať Olomouc - Praha. Jan Perner tenkrát osobně řídil slavnostní vlak, v kterém jeli přes Pardubice do Prahy arcivévoda František Karel, uherský palatin arcivévoda Josef, pražský arcibiskup A. J. Schrenk aj.
Ing. Jan Perner je znám též. jako projektant trati Břeclav-Hranice. Roku 1845 vyměřoval trať Praha-Drážďany. Jako přesvědčený vlastenec působil v Průmyslové jednotě a připravoval založení průmyslové školy v Pardubicích. Tam žili jeho rodiče ve mlýně Valcha; mlýn stál v místech budovy dnešního Chemingu v Pernerově ulici. Ing. Perner je znám i stavbou karlínského viaduktu a choceňského tunelu, jenž se mu stal 9. září 1845 osudným. Utrpěl tam smrtelné zranění hlavy, na jehož následky následující den v Pardubicích v domě svých rodičů zemřel ve věku pouhých 30 let. Nezachránila ho ani obětavá péče MUDr. B. Pichla. Pernerův pohřeb se konal 12. září na hřbitově u sv. Jana Křtitele. Byl navštíven mnoha významnými hosty, protože budějovický loďař a stavební podnikatel Vojtěch Lanna vypravil do Pardubic zvláštní vlak.
Ostatky Jana Pernera byly po zrušení svatojanského hřbitova přeneseny na nově založené Městské hřbitovy v Pardubicích, kde jsou uloženy v dnes zmodernizované hrobce rod Pernerovy a Machoňovy. Pamětní deska ing. J. Pernera byla osazena na rohu Pernerovy ulice v místech, kde stával mlýn Valcha. Jeho jméno nese i náměstí před novým nádražím, v jehož hale je další pamětní deska a reliéf J. Laciny připomínají významného českého projektanta a stavitele železnic. Roku 1993 vznikla při Univerzitě Pardubice Dopravní fakulta Jana Pernera. By založena též Pernerova nadace na podporu rozvoje dopravy a výchovy pracovníků v tomto oboru.Předchozí heslo: Veverkovi František a Václav

Následující heslo: Jahn Jiljí Vratislav


Diskuse k článku: Perner Jan ing.


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Perner Jan ing.


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014