Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Centrum Kosatec


Centrum Kosatec

V moderním bezbariérovém objektu ve Sladkovského ulici 2824 od září 2011 sídlí Česká abilympijská asociace. Administrativní část doplňují prostory pro jednotlivé aktivity.

Areál se nachází ve vnitrobloku v místech, kde v roce 1910 založil Vincenc Chomrák první autoškolu na území tehdejšího Rakousko-Uherska a kde později sídlily soukromé i státní tiskárny. Pojmenování Kosatec ale nemá s pestrobarevnou květinou nic společného: souvisí s kosým půdorysem objektu.

Integrační centrum sociálních aktivit Pardubice Kosatec začala v únoru 2010 budovat podle projektu Radima Bárty firma Stako Hradec Králové. Stavbu, součást Integrovaného plánu rozvoje města „Přitažlivé město“ www.pardubice.eu, dokončila za zhruba deset a půl měsíce. Na financování se z velké části podílela Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod www.rada-severovychod.cz, přispělo také město a státní rozpočet.

Ve vstupní, výtvarné a kutilské tréninkové dílně, v tréninkové restauraci s kuchyní a v tréninkové kavárně Kosatec (původně se jmenovala U tiskaře Brixe na připomínku jednoho z majitelů dřívější tiskárny) se uskutečňuje služba sociální rehabilitace. Víceúčelový sál v přízemí s maximální kapacitou 80 osob a s možností přestavitelnosti do několika podob se hojně využívá pro výstavy, semináře, konference, hudební i jiné společenské či kulturní akce. Pro dobrý poslech osob se sluchovým postižením je v jeho stropu nainstalována indukční smyčka. Lidé, kteří se z různých zdravotních důvodů ocitnou na vozíku nebo mají omezenou mobilitu, nacvičují samostatnost a soběstačnost ve speciálně upravených tréninkových bytech. Maminky si odpočinou a jejich děti zároveň vyřádí na zahradě s trampolínou, dřevěnou mašinkou, pískovištěm a ohništěm. Je zde také místnost vybavená pro poskytování masáží a lymfodrenáží.

Podrobnější popis zbylých aktivit uvádí heslo Česká abilympijská asociace.

Celoevropskou výjimečnost zajišťuje Kosatci materiál použitý na desky na obložení stěny – slitina titanu a zinku, a jejich poskládání.

Od roku 2015 je na střeše umístěno několik včelstev, vedlejší místnost slouží jako stáčírna medu. Tento nový projekt Včelaření v Kosatci zaujal i donátory Burzy filantropie www.burzafilantropie.cz.

Za celkové architektonické ztvárnění a dispoziční řešení ideálně odpovídající sociálně integrační funkci objektu udělila Kosatci porota soutěže Stavba roku 2011 Pardubického kraje zvláštní uznání.

Zdroj: Miloš Kajzrlík

Pohled z jihu Vzácná návštěva si se zájmem prohlédla prostory Kosatce 8. září 2015: bývalý velvyslanec USA Andrew Schapiro.
Sál se často používá i k různým prezentačním akcím ze sociální oblasti.

      
Viz také:

      Česká abilympijská asociace

      Abilympiáda


Předchozí heslo: Korso

Následující heslo: ulice Kosmonautů


Diskuse k článku: Centrum Kosatec


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Centrum Kosatec


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014