Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Abilympiáda


Abilympiáda

od roku 1992 aktivita České abilympijské asociace, je celostátní soutěžní přehlídka osob se zdravotním postižením. V četných disciplínách pracovního i volnočasového charakteru (např. fotografování, návrh plakátu, počítačová editace textu nebo košíkářství) předvádějí lidé s různým zdravotním handicapem svoje schopnosti a dovednosti, a to vždy podle stanovených pravidel společně bez ohledu na typ i stupeň postižení. Soutěžící s vynikajícími výsledky mohou navíc reprezentovat naši republiku na mezinárodních abilympiádách www.jeed.or.jp. Konají se nejen v zemích jihovýchodní Asie, kde abilympijské hnutí vzniklo v roce 1972 v Japonsku, ale i na jiných kontinentech.

Organizátoři připravují pokaždé také bohatý a přitažlivý doprovodný program. V posledních letech je národní abilympiáda součástí šířeji pojaté akce se zajímavými aktivitami, lákadly pro další návštěvníky; od roku 2019 s názvem AbiFest.

Abilympiáda patří k významným akcím města, záštitu pravidelně přebírají nejen regionální a vrcholní politici. Do roku 1999 byl místem jejího konání bezbariérový školní areál v Černé za Bory (nynější sídlo Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice fzs.upce.cz a Střední zdravotnické školy Pardubice www.szs-pardubice.cz). V roce 2001 se na pět let přesunula do Salesiánského střediska mládeže www.pardubice.sdb.cz. Počínaje rokem 2006 se dějištěm stala multifunkční aréna arena.rfpardubice.cz v centru města.

Slovo „abilympiáda“ je složenina z anglických slov „olympics of abilities“ neboli „olympiáda schopností“.

Zdroj: Miloš Kajzrlík

V roce 2018 mezi účastníky přišel oblíbený filmový režisér Zdeněk Troška. Na abilympiádě je živo u soutěžních disciplín i mezi stánky vystavujících.
Dvacetileté trvání abilympiády připomněla v roce 2012 vzpomínková brožura

      
Viz také:

      Česká abilympijská asociace

      Centrum Kosatec


Předchozí heslo:

Následující heslo: Administrativní budovy


Diskuse k článku: Abilympiáda


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Abilympiáda


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014