Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Česká abilympijská asociace


Česká abilympijská asociace

Nezisková organizace s řadou aktivit zaměřených hlavně na zlepšování života osob se zdravotním postižením vznikla v roce 1997. Většinu přitom soustředí do Centra Kosatec, svého moderního bezbariérového sídla – více ho popisuje samostatné heslo.

Výsadní postavení mezi aktivitami mají sociální rehabilitace a osobní asistence, dvě registrované sociální služby. První především pomáhá lidem s handicapem při hledání zaměstnání a získávání pracovních zkušeností, návyků apod., které získávají na několika tréninkových pracovištích v Kosatci. Terénní služba osobní asistence přispívá ke zvládání běžných každodenních situací v přirozeném prostředí jednotlivých klientů.

Dvě poradenská a konzultační střediska bezbariérovosti (druhé je ve Vysokém Mýtě) se soustředí na odborné posuzování staveb ve fázi jejich přípravy, schvalování i realizace v souladu s příslušnou legislativou. Velkou důležitost mají také mapování komerčních a veřejných objektů z hlediska bezbariérovosti a na to navazující spolupráce s jejich správci/majiteli a příslušnými stavebními úřady při odstraňování zjištěných nedostatků.

Zážitkovému semináři, jedné z mála aktivit především pro lidi bez zdravotního postižení, se vzhledem k jeho výjimečnosti věnuje zvláštní heslo. „Výchovný“ projekt eSvačinky www.esvacinky.cz vznikl v roce 2013. Svým zaměřením na zdravou, čerstvou a chutnou stravu podporuje pozitivní stravovací návyky nejen žáků pardubických i okolních základních a středních škol, ale také zaměstnanců některých místních firem a institucí. Tím, že osoby se zdravotním postižením od počátku tyto svačinky připravují, rozvážejí i prodávají, se tedy aktivně zapojují do tohoto chvályhodného projektu.

Truhlářská dílna v ul. K Višňovce vyrábí hlavně nábytek pro mateřské a základní školy a kuchyňské linky, v menší míře i nábytek z masivu, včelí úly nebo pergoly. Pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením nabízí od roku 2016 také pekárna. Pečivo z tohoto tréninkového pracoviště slouží především k přípravě eSvačinek.

Podrobnější popis ostatních aktivit uvádí heslo Centrum Kosatec.

Zástupce spolku je členem odborné pracovní skupiny pro bezbariérovost pardubického magistrátu. Díky úzké spolupráci s Úřadem práce Pardubice už několik let úspěšně probíhá pracovní rehabilitace pro osoby se zdravotním/sociálním handicapem.

Asociace se v roce 2002 stala kromě organizování pardubické abilympiády i patronem národní abilympiády pro děti a mládež abiprodeti.cz, kterou každoročně pořádá pražský Jedličkův ústav a školy www.jus.cz.


Zdroj: Miloš Kajzrlík

Jubilejní 20. ročník abilympiády v roce 2012 vyvrcholil překonáním dosavadního rekordu nejdelšího hada z korálků a následným zařazením do databáze českých netradičních rekordů.
      
Viz také:

      Centrum Kosatec

      Abilympiáda

      Zážitkový seminář


Předchozí heslo: Kalvoda Karel, arch.

Následující heslo: Adámek Jaroslav, prof.


Diskuse k článku: Česká abilympijská asociace


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Česká abilympijská asociace


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014