Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Krupař Jaroslav


Krupař Jaroslav

Narodil ve 2.9.1889 ve Mšeci u Prahy. V Praze vystudoval stavební školu. Do Pardubic přišel kolem r. 1910. Od té doby do r. 1948 se aktivně a úspěšně podílel na výstavbě našeho města. Nastoupil u stavitele Veselého, podílel se na stavbě pernikárny „Melartos“ s obytným domem, kavárny „Slávie“, domů tehdy na Trnkově nám., rekonstrukci Továrny na impregnaci pražců v Rosicích aj. Podílel se i na rozvoji kulturního a společenského života Pardubic. Jako výtečný zpěvák vstoupil do pěveckého sboru Pernštýn, léta byl členem „Pardubického pěveckého okteta“. Byl členem Rady Junáka, předsedou Svazu zahrádkářů a aktivním členem dalších spolků.
R.1920 se stal samostatným stavitelem, postavil: 5 domků v ul. K lesu ve Studánce, 12 domů ve Familii (na Slovanech), továrnu Telegrafii, 3 domy v Pardubičkách, se stavitelem Kohoutem stavěli krematorium, 10 družstevních domů ve Svítkově, 4 pro družstvo zv. Prokopovo. R. 1926 se podílel na přestavbě Městského divadla, postavil 21 domů Na Okrouhlíku, 14 na křižovatce se Štrossovou ul., 6 ve Wintrově ul., 5 dvou a třípatrových domů ve Štrossově ul., 8 vil v ul. Ke Kamenci, blok 14 vil u Matičního jezera a v Bulharské ul., obecní třípatrový blok na Židově, tiskárnu a nástavbu Červinkovy čistírny na Vrtálně, dům p. Maděry na Smetanově nám., obecní dům s pohřebním ústavem a hasičskou zbrojnicí za divadlem, dvoupatrový dům v Karlově ul., třípatrový dům s dvorním traktem ve Štefánikově ul., tři patrové domy v Milheimově a Rokycanově ul., továrnu Ing. Fuchse (kde je dnes spořitelna) na Palackého třídě, sklad benzinu za lihovarem, Rotundu, pavilony pardubického pivovaru, Matice školské a Umění pro výstavu r. 1931 v Tyršových sadech, kolonii 10 domů pro družstvo Svítkov, ještě r. 1947 provedl přístavbu autopavilonu, výstavní síně a sportovní haly v Tyršových sadech.. Výčet není úplný, stavěl i mimo Pardubice.
V září 1945 s dalšími aktivními Pardubáky založil Klub přátel Velkých Pardubic, 13.12. 1945 byl zvolen jeho předsedou. Velké Pardubice vznikly r. 1943, r. 1945 se rozpadly, byly obnoveny, zanikly r. 1953. Klub byl velmi aktivní a úspěšný. Zdařilo se získat do Pardubic Obchodní komoru pro východní Čechy, byl založen fond na stavbu budovy. Bylo požadováno obnovení opery při pardubickém divadle. Byla zahájena jednání o zřízení městské dopravy, již trolejbusové. R. 1948 byl stavební podnik J.Krupaře zrušen. Stavitel J.Krupař byl nucen nastoupit jako rozpočtář do nově zřízeného Stavoprojektu Pardubice, kde ještě několik let pracoval jako důchodce, aby získal nárok na důchod. R.1949 byl zrušen Klub přátel Velkých Pardubic. Přes politické potíže dále se účastnil kulturní a společenské činnosti. Po r. 1950 se podílel na vzniku Lidové opery. Byl stálým návštěvníkem Muzejních čtvrtků. Zde jsem ho r. 1965 pozval do zakládaného Klubu přátel Pardubic. Na ustavující schůzi 10.9.1965 byl zvolen předsedou. R. 1966 byl jeho iniciativou obnoven Klub přátel Pardubic v Praze. Přes potíže bývavalého podnikatele je řešil odvážně a s osobitým humorem. R.1967 přešel Klub pod jeho vedením k Východočeskému muzeu a změnil název na Klub přátel Pardubicka. V září 1969 se těžce zranil, předsedou Klubu byl zvolen A.J.Kubeš. J.Krupař se stal čestným předsedou, ale po svém obdivuhodném uzdravení se aktivně podílel na činnosti Klubu do své smrti 19.9.1978. Byl obdivuhodnou osobností. Život zasvětil milovaným Pardubicím, zasloužil by si jmenování čestným občanem.

Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Kubeš Alois Jaroslav

      Klub přátel Pardubicka


Předchozí heslo: Kubeš Alois Jaroslav

Následující heslo: Ondráček Bohuslav


Diskuse k článku: Krupař Jaroslav


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Krupař Jaroslav


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014