Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Pomníky nerealizované


Pomníky nerealizované

Pomník Jana Husa měl být v Pardubicích odhalen r.1915 při 500-ti stém výročí jeho upálení, založen spolek, v jeho čele postupně stáli starostové Pardubic František Kuchyňka a Ing.Josef Prokop, osloven sochař Stanislav Sucharda, absolvent pa.reálky, aby připravil umělecký návrh, k realizaci pro nedostatek peněz, pak pro válku nedošlo.

Pomník J.V.Stalina plánován r.1952 na okraji Tyršových sadů naproti dnešním Domu hudby, kde tehdy byl plánován hotel. Po jeho smrti a smrti Klementa Gottwalda rozhodnuto řešit pomník jako sousoší. Do vyhlášené soutěže se přihlásilo 5 sochařů a jedna sochařka. Návrh využíval výškový rozdíl mezi nábřežím a úrovní sadů, v podnoži mělo být mauzoleum přístupné ze sadů, na nábřeží neměl pomník přesahovat výšku 10m. Pro odklady z důvodu nedostatku peněz, pak odhalení „kultu osobnosti“ vedoucí dokonce ke zbourání obrovského pomníku v Praze, záměr zapomenut.

Pomník Ing.Jana Pernera 11.3.1961 v pa.zámku otevřena výstava soutěžních návrhů na pomník Inž.J.Pernera, který měl stát před novým nádražím po dokončení Přednádraží, opět slibován od r.1993, kdy prostor před nádraží pojmenován náměstí Jana Pernera.

Pardubice celkově na pomník chudé, postrádají, kromě pomníku V.Bubeníka a provizorního pomníku J.Kašpara, pomníky významných rodáků a zasloužilých občanů, na př.Pernštejnů, primátora Fiedlera ze 17.stol., sochaře Jakuba Teplého, knížete Františka Liechtensteina, starostů Hoblíka, Váchy aj., ředitele V.J.Jahna, prof.Barborky, prof.J.Sakaře, ředitele F.K.Rosůlka, hrdinů odboje 1939-1945, stav.Jaroslava Krupaře, největšího pa.patriota....


Zdroj: Jiří Paleček


Předchozí heslo: Pomníky

Následující heslo: Pomocná škola


Diskuse k článku: Pomníky nerealizované


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Pomníky nerealizované


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014