Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Semafory


Semafory

Pardubice se dlouho obešly bez dopravní světelné signalizace. Až 26.2.1971 oznámeno, že ve skladech veřejného osvětlení Technických služeb Pardubice již je připravena souprava moderních semaforů pro křižovatku Gottwaldova (J.Palacha)-Teplého, následně namontovány na nové křižovatce "u divadla" na odbočce z Jahnovy ul. do Karloviny a také na křižovatce u Zimního stadionu. Poté v roce 1977 byla nainstalována světelná signalizace na hlavní křižovatce za Veselkou.
Při rekonstrukci Karloviny byly semafory z křižovatky u divadla na čas odmontovány a nahrazeny řízením světelnou signalizací celého úseku od elektrotechnické průmyslovky k Prokopovu mostu. Celá složitá světelná signalizace však sloužila svému účelu pouze několik týdnů.
V osmdesátých letech se pak světelná signalizace vrátila na křižovatku u divadla (Jahnova - Karla IV.), dále se objevila světelná signalizace i na křižovatkách u hlavního nádraží, u autobusového nádraží (na výjezdu z rychlodráhy), na dnešmím Zborovského náměstí.
V devadesátých letech se pak počet světelně řízených křižovatek ve městě začal rozrůstat, v roce 2014 mají Pardubice 17 světelně řízených křižovatek, 3 světelné řízené přechody pro chodce a jednu světelnou signalizaci řídící kyvadlově dopravu na mostě přes Labe.

Zdroj: Jan Řeháček


Předchozí heslo: Selská vojna

Následující heslo: Semtín


Diskuse k článku: Semafory


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Semafory


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014