Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Dvořák Boža


Dvořák Boža

narozen 5.5.1864 ve Valech u Přelouče.

Pracoval v Praze, od r.1898 byl natrvalo v Pardubicích, kde vystavěl několik vil ve slohu české renezance a restauroval několik kostelů. R.1904 postavil zděnou předsíň kostela sv. Jiljí v Pardubičkách. V l.1905-06 prováděl opravy nejstarší pardubické církevní stavby, kostela Zvěstování P. Marie, k čemuž si přizval malíře Ludvíka Vacátka, který navrhl barevné kartony k šesti chrámovým oknům. Navrhl a r.1912 provedl přístavu předsíně chrámu sv. Bartoloměje.

Několik obrazů v ní je od Mikoláše Alše, který Dvořáka v Pardubicích navštěvoval. Dvořák navrhl a postavil t.zv.Kamennou vilu a vilu dr.Messanyho, obě v Sadové (dnes Bulharské)ulici. Byl také malířem, věnoval se hlavně akvarelu, od něho je řada obrazů z parforsních honů, dostihů a pardubických pohledů.

Napsal r.1926 spis „Pardubický kanál“ a r.1931 „Pernštýnové na zboží Pardubickém, holickém a přeloučském“ Přispíval do různých časopisů i zahraničních. M.j.řídil redakci obrázkového měsíčníku "Šemík", který začal v Pardubicích vycházet 1.7.1925.

Ještě r.1950 ho krajské středisko svazů umělců v Pardubicích jmenovalo pro dohled na historické památky v kraji. Ač mu bylo již 86 let, zastával tu práci pečlivě a odpovědně. Byl významnou osobnost kulturního života Pardubic první pol.20.stol.

Zemřel 17.3.1954 v Pardubicích.


Zdroj: Josef Janiš: Pardubický Slavín, (Josef Čížek
      
Viz také:

      Jednota pro rozšíření děkanského Chrámu Páně

      Kamenná vila

      kostel sv. Jiljí


Předchozí heslo: Danihelka František Vincenc

Následující heslo: Fialka Jindřich


Diskuse k článku: Dvořák Boža


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Dvořák Boža


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014