Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Policie


Policie

Do r.1945 měly Pardubice jen městkou policii. Funkcí státní, s vyššími pravomocemi, vykonávali v Pardubicích i na venkově četníci, kteří měli stanici v přízemí dnešního Evropského domu. R.1945 začleněni do nově vytvořené Veřejné bezpečnosti - VB, později Sbor národní bezpečnost-SNB, který zajišťoval bezpečnost ve městě. Městská policie zrušena. Pro krajské a okresní velitelství SNB levně postavili r.1959 vězni z Pracovny budovu Na Spravedlnosti. Očekávalo se, že by zde, po připravovaném spojení Hradeckého a Pardubického kraje, mohl mít sídlo Východočeský krajský národní výbor – Vč.KNV, marná naděje. Od r.1960 Vč.KNV v Hradci Králové, a budova zůstal okresní správě SNB, která celou využila, v zadním traktu byla nižší policejní škola. Cizinecké oddělení SNB mělo samostatnou vilu v Bulharské ul. Byla zde okresní správa i městská služebna SNB. Samostatná místní služebna pro Polabiny zřízena v Prodloužené ul.ve II.okrsku.

Změny nastaly od r.1990, místo SNB vznikla Policie ČR, r.1992 zřízena pa. Městská policie. Zřizovány nové služebny. U sv.Trojice otevřeny služebny městské a republikové policie 15.10.1993, ve společném objektu s ubytovnou pro bezdomovce a záchytnou stanice. V Rožkově ul.
20.4.1994 otevřeno nové oddělení hlídkové služby Policie ČR, otevření se zúčastnil prezident policie ČR plk.Mgr.Stanislav Novotný, ředitel policie Vč.kraje pplk.JUDr.František Florián,okresní ředitel policie v Pardubicích pplk.Pavel Bleha, přednostka Okresního úřadu JUDr.Jaroslava Bartošková a primátorka Pardubic Ing Hana Demlová. Dne 1.9.1994 v areálu pa.letecké základny otevřeno školící středisko Policie ČR. V Rožkově ul.1.4.1996 otevřeno nové obvodní středisko Policie ČR-Pardubice 4. Po vzniku 3.Pardubického kraje r.2000 dlouho odkládáno zřízení Krajského ředitelství policie, 15.12.2009 v pa.zámku slavnostní shromáždění u příležitosti jeho vzniku. Krajské ředitelství policie Pardubického kraje otevřeno 1.1.2010 v budově Na Spravedlnosti, ředitelem plukovník Radek Malíř.


Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Městská policie

      Krajské ředitelství policie


Předchozí heslo: Polární záře

Následující heslo: Poliklinika


Diskuse k článku: Policie


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Policie


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014