Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Kostel Sedmibolestné Matky Boží - Kostelíček


Kostel Sedmibolestné Matky Boží - Kostelíček

postaven r.1710 nákladem pa.měšťana a kupce Jakuba Antonína Štrossa a ze sbírky na místě dřevěné kapličky z r.1675. Zakladatel je zde od r.1722 pohřben. Vchod na býv.hřbitov zdobí sochy sv.Augustína a Jana Nepomuckého.

Kostelíček podle plánů neznámého autora postavil stavitel Jakub Pešina. Z dřevěné kaple do nového kostel přenesen oltářní mariánský obřadní obraz obraz, nejstarší památka, je pokládán za dar rodu Boškovského. Uvnitř byly sochy sv.Judy Tadeáše, Jana Křtitele, sv.Jana Nepomuckého, sv. Josefa a novodobá socha stojícího Krista z r.1927, dnes jsou v kapli Piety u sv. Bartoloměje. Výzdobu průčelí, na němž jsou po stranách sochy sv.Jakuba a sv. Anny, ve štítě Panny Marie, provedl J.A.Devoty. R.1787 byl Kostelíček zavřen, zrušen hřbitůvek, v dražbě jej koupila obec Pardubice za 400zlatých, r. 1788 mu hrozilo zbourání, pak byl využit jako skladiště. Znovuotevření povoleno r.1791, ze zrušeného minoritského kláštera sem přenesena křížová cesta. Pa.sochař a řezbář Jakub Teplý z dubových trámu zbořeného špícharu, který stál naproti, zhotovil zpovědnici, kazatelnu a mřížku kněžiště, která byla při rekonstrukci odstraněna a ztratila se. R.1927 město provedlo celkovou opravu. Po r.1950 byl opět několik let zavřen. Od r.1998 pa.arciděkanstvím propůjčen pro obřady církve řecko-katolické. Od r.2002 do 2008 proběhla postupně celková oprava. Kostelíček byl od 18.stol.do 50.let min.stol.poutní. Kostelíčková pouť, vždy třetí neděli po velikonocích, bývala velmi slavná a navštěvovaná.
V ohradě Mariánský sloup přenesený od Maťáku, podstavec hermy Viléma nebo Vojtěch z Pernštejna, herma byla ukradena. Ambity za kostelíčkem dlouho sloužily jako skladiště i stáje. Při posledních opravách zčásti obnoveny. Jsou zde dvě kaple, jedna opravená s obrazem sv.Vojtěcha podle M.Alše a sochou P. Marie, druhá dosud neopravena. Pod ambity uloženy náhrobní kameny z kostela Zvěstování P.Marie.


Zdroj: Zdeněk Bičík

      
Viz také:

      Ambity

      Architektura

      Kostel sv. Bartoloměje

      kostel sv. Jana Křtitele

      Kostel sv. Jana Nepomuckého

      kostel sv. Jiljí

      Kostel sv. Václava

      Kostel zvěstování Panny Marie

      Kostelíčková pouť

      Lapidárium

      Mariánský sloup

      Náhrobky - náhrobní desky

      Náměstí U Kostelíčka

      Památky

      Pardubické baroko

      Sloup Panny Marie

      Zvonice a zvony


Předchozí heslo: kostel sv. Jiljí

Následující heslo: Kostel sv. Václava


Diskuse k článku: Kostel Sedmibolestné Matky Boží - Kostelíček


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Kostel Sedmibolestné Matky Boží - Kostelíček


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014