Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Film


Film

Filmová či kinematografická představení viděli Pardubáci poprvé kolem r.1900. První stálý biograf „Lido bio“ byl otevřen r.1910 v Dělnickém domě. Prvním pardubickým amaterským filmařem byl Zdeněk Zahradník, majitel dlaždičského závodu, mj.natočil dokument o dláždění Wilsonovy tř. (tř.Míru) ve 20.letech min.stol.a film o I. celostátní výstavě sportu a tělovýchovy r.1931 uchovaný ve Státním okresním archivu Pardubice. Spolek divadelních ochotníků r.1937 připravil hru „Vzbouření na vsi“ s filmem, který si ochotníci natočili. Prvním profesionálním filmem s pardubickým námětem jsou "Počestné paní pardubické" zfilmovaný r.1941 podle hry dr.K.Krpaty.


V hledáčku objektivu filmařů se hned několikrát objevily Pardubice. Pardubické krematorium bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka a bylo dáno do provozu v roce 1923 jako třetí krematorium v tehdejším Československu (po Praze a Liberci). Vnitřní výzdoba, která taktéž budí pozornost, je dílem profesora Kysely. Pardubické krematorium je právem zapsáno mezi Kulturní památky. Tato budova přilákala v roce 1968 režiséra Juraje Herze, který zde natočil dnes již kultovní film Spalovač mrtvol s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Tento svým způsobem psychologický horor ukazuje, jak zrůdná může být moc ideologie a snad proto tento film nesměl být před rokem 1989 promítán.

V roce 1971 natáčel Václav Vorlíček rodinnou komedii Dívka na koštěti. Mezi místy, kde se natáčení odehrálo bylo i několik lokalit v Pardubicích. Do hlavních rolí filmu režisér obsadil zpěvačku Petru Černockou a herce Jana Hrušínského. Ti se například dostávali ze světa lidí do čarodějnické školy studnou, která byla za tímto účelem postavena na Pernštýnském náměstí. Psychiatrické oddělení, kde Helena Růžičková čekala na Kryštofa Kolumba, se nacházelo v pardubické nemocnici, ve filmu se objevují také záběry dnešní Sukovy třídy, Zborovského náměstí, školy ve Staňkově ulici na Dukle, z jejíhož okna se skákalo pro odvar z babského ucha, závěrečná scéna filmu se odehrává na třídě Míru tehdy ještě s dlažebními kostkami.

Málokdo možná tuší, že se zřícenina hradu Kunětická hora nedaleko Pardubic objevila v populárním televizním seriálu Arabela. V několika záběrech s Fantomasem se objeví palácová brána a nádvoří hradu.

Přímo do Pardubic byl zasazen děj filmu režiséra Jaroslava Soukupa Dostih. Hlavním hrdinou je zde dostihový jezdec v podání Ladislava Mrkvičky. Ve filmu se objevují záběry tehdejšího hotelu Grand, ve filmu je několik záběru třídy Míru s několika trolejbusy v pozadí, ve filmu jsou také záběry tehdejšího obchodního domu Prior (dnes Tesco) a to včetně jeho interiéru. Děj se dále odehrává na dostihovém závodišti.

Ve filmu Stanislava Strnada z roku 1978 Brácha za všechny peníze se záběry plochodrážního tréninku natáčely na stadionu Zlaté přilby ve Svítkově.
Na další filmové záběry si musely Pardubice počkat více než 20 let. V roce 2006 natáčel v Pardubicích režisér Jiří Strach záběry dvojdílného filmu Operace Silver A, jehož děj je zasazen přímo do Pardubic. Film byl natočen podle scénáře Lucie a Josefa Konášových a jeho děj se odehrává zčásti v hotelu Veselka, který však již více než 40 let nestojí. Záběry z hotelu Veselka byly sice natáčeny v Praze, podobně jako záběry, které se odehrávají na pardubickém nádraží. Ale ostatní záběry z exteriérů jsou skutečně natáčeny v Pardubicích, zejména na Pernštýnském náměstí, v Pernštýnské ulici, na Příhrádku nebo na nádvoří zámku. V hlavních rolích se objevují Klára Issová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Dvořák či Ivan Trojan.

Režisér Jiří Strach se do Pardubic vrátil v roce 2010, kdy se v Pardubicích odehrával jeden díl seriálu Strážce duší. Námětem pro tento jeden díl seriálu odehrávajícího se v Pardubicích je kletba okolo hrobky Viléma z Pernštejna a záhada okolo smrti tohoto šlechtice. V hlavních rolích filmu se objevuje Zuzana Norisová a Lukáš Vaculík. Ve filmu se objevují zejména záběry z okolo kostela sv. Bartoloměje, ale také v pardubické nemocnici či na ředitelství Policie v ulice Na spravedlnosti.


Zdroj: Jiří Paleček
      
Viz také:

      Filmové amatérské studio

      Filmový festival


Předchozí heslo: Filatelie

Následující heslo: Filmové amatérské studio


Diskuse k článku: Film


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Film


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014