Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Odborná učiliště


Odborná učiliště

Učňovské školy mnoha oboru byly do r.1945 soustředěny ve Staré reálce. Po reorganizacích od r.1961 zde vznikla Střední průmyslová škola pro pracující. Velké pa.podniky měly učňovská oddělení ve svých provozech. Po r.1950 postupně stavěly pro učně samostatné moderní školní areály.

N.p.Tesla získal r.1948 znárodněný závod MICA na Židově. Tam umístil učiliště elektro a strojní, postupně rozšiřované, 15.9. 1988 otevřena nová budova teoretické výuky středního učiliště elektrotechnického, které oslavilo 40 let výchovy malých odborných kádrů, Dnes je zde, v ul.Do Nového, Střední odborná škola elektrotechnická a strojní a SOU.

R.1962 založeno odborné učiliště n.p.TMS v býv. Voltnerově kotlárně na začátku ul. Na Spravedlnosti, pak přeneseno do býv. Čížkovy továrny pod Vinicí, 3.9.1972 zde při zahájení školního roku oslavilo10 let trvání. Výuční list za tu dobu získalo 993 odborníků, připravovala se již výstavba nového učiliště nad Nemošickou stráni. R.1973 učňové vyrobili sněžný skútr s motorem 350 ccm, jeden z prvních v ČSSR, mimo pracovní program plánovali výrobu. Na místě učiliště r,2010 otevřela s.s.o. DOMEC unikátní administrativní centrum Vinice. Býv. závod Voltner j přes 20 let prázdný čeká na zbourání. Do r.l980 otevřeno moderní učiliště TMS vedle nového závodu u Drozdic. Dnes je zde Střední zdravotnická škola a Fakulta zdravotních studií UPa.

Moderní odborného učiliště VCHZ v Polabinách při Poděbradké ul. otevřeno r.1970, ve 2.roce mělo 750 učňů, cílovou kapacitu mělo1200 učňů. Nástupcem je Integrovaná střední technická škola .

Vedle je od r.1987 učiliště plynárenské.

PRŮMSTAV Pardubice postavil při sídlišti Stavařov střední odborné učiliště stavební. Dnes je zde Dopravní fakulta UPa.


Zdroj: Jiří Paleček


Předchozí heslo: ulice Odborářů

Následující heslo: Odborné školy


Diskuse k článku: Odborná učiliště


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Odborná učiliště


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014