Pardubická encyklopedie Klubu přátel PardubickaÚvod > Dle abecedy > Všechno > Mlýny


Mlýny

Na území Pardubic bývala řada mlýnu na Chrudimce, Haldě, Městske strúze, Městské řece s malými spády a malým množství vody. Pozoruhodné je, že Pernštejnové, budovatelé velkých vodních děl, nevyužily vodní síly Labe pro větší mlýn, či jiný vodou poháněný podnik. Na Chrudimce se o vodu dělili čtyři mlýny. mlýny. U jezu nad mostem z Bělobranského nám.byl na levém břehu Kohoutkovský mlýn čp.137, zrušen r.1910 při regulaci Chrudimky. Naproti na začátku Labské ul. postavil Petr Kautský r.1591 ještě jeden mlýnec, kterému se říkalo Mlýn podél celny. Za mlynáře Matyáše Vlacha byl za „příčinou fortifikace města“ r.1645 zbourán a z „většího dílu do šance pojat“. Rozvaliny věnoval r.1734 Antonín Podhajský městu. Na pravém břehu u jezu byl Lednovský mlýn čp.136, zrušen r.1910, na jeho místě postavena hydroeletkrárna. Naproti v místě dnešních mlýnů stál od r.1515 při ústí Požeračky Pekárkovský mlýn. Při Haldě postavil pekař Jan r.1542 mlýn nazývaný od r.1555 podle nového majitel Švankalovský, později mlýn na Haldě, pak Jandíkův čp.87. Na Vrtálně postavil r.1559 mlynář Václav Pilař mlýn zvaný Hrkačka. Městská strúha poháněla Panský mlýn, dodnes známý jako Císařský mlýn, postavený za Vilém z Pernštejna r.1507, stal v uličce Pod Sklípky za domem čp.11 Pernštýnská ul. R.1531 získala obec sousední dům čp.13, a zřídila v něm obecní mlýn. Na Městské řece, západně od města zřídil Vilém z Pernštejna r.1507 mlýn nazývaný podle sousední valchy mlýn Podvalchovní. Při regulaci Chrudimky a zasypání městské řeky všechny malé mlýny mlýny zanikly. Zůstal jen Jandíkův mlýn na Haldě – Švankalovský. Na pravém břehu Chrudimky r.1911 postaveny velké moderní Automatické mlýny. mlýny. Ve Familii při Dašické ul.za železničním přejezdem postavil po r.1930 mlynář Jirák dům čp.840 s malým mlýnem s poháněný naftovým motorem, za okupace zanikl.

Mlýny bývaly ve většině obcích připojených k městu:
Na Chrudimce v Hostovicích, zmizel, ve Štětíně, v Mněticích, v Drozdicích, kde po něm není stopy, Nemošicích do okupace také Winternitzův.

Potok Bylanka poháněl mlýn v Popkovicích v ul.Ke Splavu a ve Svítkově, kde zmiňováni mlynáři Kubíček, Jan Rameno.

Podolský potok poháněl zmizelé mlýny mlýny ve Starých Čivicích, kde jej připomíná ul.Ke Mlýnu a v Krchlebech před ústím do Labe.

V Rosicích nedaleko čp.27 (dnes neexistujícího) dřevěné piloty v Labi do nedávna připomínaly, že tam stával mlýn, dle tradice mlýny, mlýny, snad již z dob Opatovického kláštera, nejstarší na území dnešních Pardubic.

Zdroj: Jiří Paleček

      
Viz také:

      Lednovský mlýn

      Jandíkův mlýn

      Hrkačka

      Automatické mlýny

      Císařský mlýn

      Chrudimka

      Bylanka

      Krchleby

      Mlynářská škola

      Obecní mlýn

      Pekárkovský mlýn

      Požeračka

      Winternitzovy mlýny – Automatické mlýny

      Záhorského jez


Předchozí heslo: Mlékárna

Následující heslo: Mlynářská škola


Diskuse k článku: Mlýny


K tomuto článku ještě nebyl napsán žádný příspěvek.Napsat příspěvek k článku: Mlýny


Nadpis příspěvku:

 

 

Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka.              Provozuje Klub přátel Pardubicka © 2014